KONTAKT adam.smolinski@wp.pl
TELEFON +48 509 656 204
Close
Piaskowa 8/15 21-500 Biała Podlaska
TELEFON +48 509 656 204
Open hours: Pon - Pt 8.00 - 16.00

Bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo uczestników jest NAJWAŻNIEJSZYM czynnikiem warunkującym prowadzenie zajęć i jemu podporządkowany jest całe szkolenie. Obowiązują następujące zasady:

ZASADA 1 

Całkowite posłuszeństwo wobec prowadzącego zajęcia instruktora, wykonuj jego polecenia. Zasada obwiązuje wszystkich razem i każdego z osobna, także uczestników posiadających już pozwolenie na broń lub uprawnienia instruktorskie. Instruktor prowadzący zajęcia ma w czasie zajęć władzę absolutną.

ZASADA 2

Bezwzględna trzeźwość uczestnika. Jakiekolwiek wątpliwości w tym względzie powodują niedopuszczenie do szkolenia. Nie ma w tym względzie ŻADNYCH wyjątków i odstępstw. Osoba będąca pod wpływem alkoholu jest wypraszana ze strzelnicy. Jeśli przyszła z własną bronią sprawa staje się bardzo nieprzyjemna, bowiem instruktor zobowiązany jest do powiadomienia policji. Nie zmuszaj go swoim zachowaniem do takich działań.

ZASADA 3

Biorąc broń do ręki, nawet jeśli masz 100% pewności, że jest rozładowana, traktuj ją tak jakby była naładowana i bez Twojej wiedzy miałaby za chwilę wystrzelić. Dlatego zawsze kieruj lufę w bezpiecznym kierunku. Nigdy nie celuj tam gdzie przypadkowy strzał wyrządziłby komukolwiek krzywdę. Broń to nie zabawka. Jeśli uda Ci się wyrobić taki nawyk, unikniesz wypadku.

ZASADY BEZPIECZNEGO OBCHODZENIA SIĘ Z BRONIĄ

  • Każdą broń traktuj zawsze jak naładowaną. Biorąc ją do ręki najpierw rozładuj – skieruj lufę w kulochwyt, odepnij magazynek, odciągnij zamek i sprawdź czy w lufie znajduje się nabój.
  • „Raz na rok niezaładowana broń wypala”. To powiedzenie jest bardzo rozsądne, dlatego zawsze kieruj broń w bezpieczną stronę, nigdy nie celuj tam, gdzie przypadkowy strzał wyrządziłby komukolwiek krzywdę. Broń to nie zabawka. Nawet przy rozładowanym pistolecie nie celuj do nikogo, jeśli uda ci się wyrobić taki nawyk unikniesz wypadku.
  • Nie kładź palca na języku spustowym dopóki nie chcesz oddać strzału. Trzymanie palca na spuście to zły i niebezpieczny nawyk. W różnych sytuacjach stresu mógłbyś użyć broni zbyt pochopnie.
  • Broń to nie zabawka, podchodź do niej z respektem. Nie naśladuj sytuacji, które widziałeś na filmie, lub zachowań ludzi nieodpowiedzialnych.
  • Nigdy nie zostawiaj broni bez dozoru, bez względu na to czy jest załadowana czy nie. Nabój do lufy zawsze można wprowadzić, a osób nierozsądnych nie brakuje.
  • Dla bezpieczeństwa lepiej nie przechowywać załadowanej broni. Zwłaszcza gdy masz dzieci, lub w sytuacji w której przypadkowo broń mogłaby się dostać w niepowołane ręce.
  • Dbaj o czystość broni. Brudna może się zacinać lub nawet eksplodować jeśli pocisk ugrzęźnie w lufie.
  • Pilnuj jakości amunicji, której używasz. Zła amunicja potrafi być bardzo niebezpieczna. Unikaj brudnych, zardzewiałych lub wgniecionych pocisków.
  • W przypadku niewypału odczekaj co najmniej 30 sekund trzymając broń skierowaną w bezpiecznym kierunku, zanim zaczniesz działać.
  • Trenując, zawsze miej na sobie ochraniacze oczu i uszu. Wydłubywanie z oka drobin prochu lub odłamków z płaszcza pocisku jest bolesne. Oczywiście w sytuacji zagrożenia nie ma się wyboru, ale na strzelnicy tak.
  • Jeśli widzisz kogoś kto w sposób nieodpowiedzialny posługuje się bronią, zwróć mu uwagę. Jeśli stanowi zagrożenie, masz obowiązek powstrzymać go.
  • Jeśli nie znasz się na broni, nie bój się do tego przyznać. Nie maskuj odwagą swojej niewiedzy, gdyż ta może doprowadzić do wypadku.
  • Miłe Panie. Ubierając sie na trening strzelecki warto pamiętać, że wysokie obcasy to ryzyko upadku z załadowaną bronią a głęboki dekolt to miejsce gdzie najczęściej wpadają gorące łuski.